Za mýtny tender musí Smer niesť zodpovednosť

Podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavol Zajac a europoslanec a člen predsedníctva KDH Ivan Štefanec vyzývajú premiéra Petra Pellegriniho a celú stranu Smer, aby prevzali zodpovednosť za kauzu „mýtny tender,“ z roku 2009. Najvyšší kontrolný úrad ( NKÚ) totiž konštatoval nevýhodnosť zmluvy a neschopnosť firmy SkyToll plniť záväzky, ktoré jej zo zmluvy vyplývajú. KDH na tieto pochybenia upozorňuje už viac ako desať rokov.

„Zmluva so SkyToll bola od začiatku podozrivá a naše pochybnosti sme vyjadrili ešte v Národnej rade Slovenskej republiky. Celková suma 106 miliónov ročne je extrémne nadsadená, najmä ak ju porovnáme s Českou republikou, kde systém stál len 43 miliónov ročne. V roku 2015 sme podali podnet na Generálnu prokuratúru, ktorý bol po štyroch rokoch zamietnutý. Tento rok nám dal za pravdu NKÚ, keď konštatoval, že vzniklo podozrenie z naplnenia skutkovej podstaty trestného činu. Je škandalózne, že vláda sa týmto materiálom ani nezaoberala, len ho vzala na vedomie. Vyzývame premiéra Pellegriniho, ktorý bol v rokoch 2002 až 2006 asistentom Ľubomíra Vážneho a v rokoch 2006 až 2010 poslancom NRSR, aby vyvodil politickú zodpovednosť. Zároveň žiadame čo najskoršie vypísanie nového tendra a aby firma SkyToll odovzdala celé technické zariadenie štátu za 1 euro,“ uviedol Pavol Zajac.
„Mýtny tender je jednou z najokatejších zlodejín smeráckych vlád. Každú slovenskú domácnosť v ňom okradli o 455 euro. NKÚ konštatoval, že podmienky tendra boli od začiatku nastavené nevýhodne a nie je možné, aby o tom všetci zúčastnení nevedeli. NKÚ konštatoval, že ak by nebolo peňazí z Európskej únie, tak by Slovensko ani nemalo za čo stavať a opravovať diaľnice, toto je výsledok smeráckeho manažovania štátu. Ak sa bude premiér Pellegrini, tak ako jeho predchodca, snažiť opäť zamiesť túto kauzu pod koberec, bude jasné, že avizovaný „nový Smer“ prináša opäť len staré rozkrádanie,“ doplnil europoslanec Ivan Štefanec.