Vláda zabudla na medikov, ani šiestakom neumožnila lekársku prax

Bratislava, 10. február 2021 – Je neuveriteľné, že uprostred pandémie a krízy v zdravotníctve nemôžu medici v poslednom ročníku štúdia absolvovať lekársku prax. Táto im bude citeľne chýbať, keď o pár mesiacov nastúpia do ostrej lekárskej služby. V záujme ochrany zdravia a životov občanov žiadame o okamžitú nápravu. Upozorňuje Kresťanskodemokratické hnutie.

Medicína sa nedá naučiť iba z kníh na diaľku. Napriek tomu majú medici v poslednom ročníku, ktorí budú od septembra azda pracovať v našich nemocniciach, znemožnený prístup k adekvátnemu vzdelaniu,“ vyhlásila tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková. Na základe platných nariadení totiž vláda SR nevytvorila podmienky na prezenčnú výučbu na vysokých školách. Výnimky udelené rektorom na prezenčnú výučbu a návrat do ubytovacieho zariadenia sa v súčasnosti uplatniť nemôžu. Na dištančnú výučbu museli prejsť aj budúci lekári.

Medik sa musí naučiť aj správnemu spôsobu ochrany zdravia seba a pacienta, ale aj to, že dobro pacienta je pre lekára vyšší princíp ako jeho vlastné. Spolu s výkonom praxe sa to dá nadobudnúť iba v kontakte s realitou a príkladom práce skúsených kolegov, nie poučkami z kníh či videonávodmi,“ zdôrazňuje Kolejáková. Neumožnenie štúdia budúcim lekárom považuje za veľké zlyhanie, zvlášť v krízovej situácii, ktorej dnes čelí spoločnosť.

KDH apeluje, že uprostred boja s pandémiou si nemôžeme dovoliť nevyužiť každú príležitosť na zabezpečenie kvalitnej zdravotnej starostlivosti. „Pandémia sa celoplošnými testovaniami nekončí, už dnes nám pritom chýbajú stovky lekárov a zdravotných sestier. Namiesto toho, aby štát začal systémovo motivovať lekárov a adekvátne sa im odvďačil za obdivuhodné nasadenie nielen v období Covid-19, teraz ich nasledovníkom neumožní ani riadne sa pripraviť do služby,“ uviedol predseda KDH Milan Majerský.

„S nádejou sa pritom pozeráme na budúcich lekárov a zdravotníkov a veríme, že sa rozhodnú zostať na Slovensku. V prvom rade im však musíme umožniť stať sa dobrými lekármi, čo sa bez praxe nedá,“ uviedol predseda KDH Milan Majerský s tým, že v pandemických časoch ešte viac vidíme, ako nutne potrebujeme zdravé zdravotníctvo, ktoré má fungujúci systém a dostatok lekárov a zdravotných sestier.