Vláda koná pri ekonomických opatreniach v súvislosti s koronavírusom pomaly

Živnostníkom vlastne odkázala: Pracovať nemôžete, ale odvody platiť musíte!
 
KDH považuje za chybu, že vláda nenavrhuje odloženie platieb daní, odvodov pre SZČO a zamestnávateľov, ktorých najviac ekonomicky zasiahol vplyv epidémie koronavírusu. Už dávno mali byť vyrokované podmienky pre odklad splátok úverov s bankami. Predstavený mal byť aj plán dofinancovania zdravotníctva. Nič z toho sa nekoná, vyzerá to, že vláda prešľapuje namieste.
K prioritným záchranným opatreniam vlády by malo patriť odloženie daní a odvodov SZČO a podnikom, ktoré museli ukončiť prevádzku, museli obmedziť svoju činnosť z preventívnych dôvodov. ,,Už teraz vieme, že najviac sa to dotkne živnostníkov. Pre nich dnešná ponuka vlády je: Pracovať nemôžete, ale odvody platiť musíte,“ povedala Caroline Líšková.
Opatrenia, ktoré dnes predstavil premiér Igor Matovič spolu s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom sú skôr kozmetické a majú technický charakter. Vláda ide posielať príspevok SZČO alebo zamestnávateľom, pričom automaticky počíta, že sa jej tieto peniaze vrátia formou odvodov.  Minister Krajniak doslova povedal: „….my pošleme príspevok tomu SZČO alebo zamestnávateľovi, on to pošle do sociálnej poisťovne, čiže teraz to berte akože technicky,   že skôr uvažujeme nad tým, že my mu dáme príspevok na to,  aby tie odvody mohol zaplatiť, takto uvažujeme.“
Vláda by pritom mala urýchlene schváliť možnosť oslobodenia miezd od odvodov a to až do výšky priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca (1 092 eur/mes). A tiež rozdeliť podniky a SZČO do kategórií: podniky, ktoré museli ukončiť činnosť nariadením vlády, obmedziť svoju činnosť z preventívnych dôvodov alebo sú pod negatívnym vplyvom, ktorý priamo súvisí s koronavírusom.
Kabinet Igora Matoviča koná pomaly. Ekonomike hrozí zrútenie. Zatiaľ čo vyspelé štáty prijímajú pomoc urýchlene, jasne pomenovávajú objem zdrojov, ktoré sú pripravené použiť, premiér Matovič zatiaľ prešľapuje. Napriek tomu, že štáty ako Nemecko, Rakúsko, Francúzsko už jasne pomenovali koľko peňazí použijú na podporu ekonomiky, premiér nebol doteraz schopný pomenovať celkovú sumu. Krajinu aj ekonomiku drží v neistote. Informuje iba o čiastkových plánoch, nejakých pripravovaných projektoch a opatreniach.
Z doposiaľ zverejnených informácií to vyzerá, že vláda Igora Matoviča nemá jasnú predstavu čo chce robiť a za koľko peňazí.  Spolieha sa prioritne na eurofondy. K tomu ešte premiér straší, že by sme si nevedeli požičať. Faktom však ostáva, že dlhopisy, ktoré Slovensko vydá, odkúpi Európska centrálna banka s prakticky nulovým úrokom. Strašenie, že si nebudeme vedieť požičať nie je namieste.
Atmosfére obáv z recesie nepomáhajú ani premiérové nebezpečné až nezodpovedné vyhlásenia. Podporu ekonomiky, ktorej reálne hrozí vážna recesia chápe ako ,,hranie sa na Mikuláša“. Tieto slová ukazujú, že si premiér nie celkom uvedomuje kam až môže súčasná kríza zájsť. Nepodporenie ekonomiky, ľudí a firiem dostatočnými zdrojmi môže znamenať, že tu o pár mesiacov žiadnu ekonomiku mať nebudeme.