Vláda delí ľudí na dve kategórie

Ľudí čaká drahšie cestovanie v autobusoch. To je odvrátená strana vládneho zámeru, poskytnúť niektorým skupinám cestovanie vo vlakoch zadarmo. Odchod časti cestujúcich z autobusov do vlakov totiž prehĺbi straty autobusových dopravcov a oni budú nútení navrhnúť zvýšenie cien prepravy. Dôkazom, že to takto funguje, je Prešovský kraj. Tam od začiatku roka zdvihli cestovné v priemere o sedem percent, pričom k hlavným dôvodom patril práve poklesu počtu cestujúcich.
Populistickým opatrením tak vláda ublíži tým, ktorí sú už teraz znevýhodnení, lebo nemajú železnicu a sú odkázaní na cestovanie autobusmi. Kvôli snahe zvýšiť svoju popularitu sa Robert Fico chystá rozdeliť ľudí na dve kategórie. Tých, ktorí majú vlak a tých, ktorí nemajú vlak. Prvým cestovné zníži a druhým ho zdraží. Pritom tí, ktorí nemajú vlak môžu byť aj sociálne slabší a budú nútení sa skladať na cestovné sociálne silnejším. Toto nemá nič spoločné so sociálnou politikou, je to skôr vytĺkanie politického kapitálu na úkor ľudí.
Vláda svojim nesystémovým prístupom namiesto znižovania regionálnych rozdielov ich dokonca zväčšuje. Chystá sa zvýhodniť regióny, ktoré majú železničnú trať a znevýhodní ostatné. Ak by bolo KDH vo vláde, tak by sme presadzovali komplexné a systémové riešenie. Pomôcť s cenou cestovného treba tým, ktorí to potrebujú a bez ohľadu na to, či cestujú vlakom alebo autobusom. Smeru žiaľ zjavne nejde o ľudí, ale len o seba a svoje preferencie. A preto neváhajú navrhovať niečo, čo síce jedným pomôže, ale iným ublíži.
Miloš Moravčík, podpredseda KDH pre verejné financie