V nemocniciach je krízový stav, vláda svojou nečinnosťou ohrozuje pacientov

Nasadenie armády v nemocniciach sa podľa predsedu KDH Jána Figeľa musí považovať za krízový stav, najmä ak podľa dostupných informácií v spádových nemocniciach v Žiline a Prešove fungujú operačné kapacity len na štvrtinu. Z nemocníc zaznievajú podľa Mariana Faktora, experta KDH pre zdravotníctvo, obavy, že operačné tímy doplnené o sestry z iných nemocníc nie sú zohraté. Podľa KDH by preto vláda mala namiesto vyhrocovania situácie začať hľadať so sestričkami dohodu v prospech pacienta.
Premiér Robert Fico koná nezodpovedne, ak sa tvári, že v nemocniciach nie je krízový stav. Ak vláda musí nasadiť v nemocniciach armádu, nie je to podľa predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Jána Figeľa vôbec v poriadku. „Možnosti nasadenia armádnych zdravotníkov majú svoje limity. Ak sa vláda ani na druhý deň platnosti výpovedí nielenže nestretne so sestričkami, ale ani nepovažuje za potrebné zasadnúť, riskuje zdravie pacientov,“ dodáva J. Figeľ. Aj preto KDH podporí zvolanie mimoriadnej schôdze Výboru NR SR pre zdravotníctvo, ale aj zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR.
Podľa experta KDH pre zdravotníctvo Mariana Faktora dnes nemocnice v Prešove a v Žiline nevykonávajú plánované zákroky. „Kapacity pre operácie v týchto nemocniciach klesli na štvrtinu bežnej. Sú to pritom spádové nemocnice pre veľké aglomerácie,“ upozorňuje M. Faktor. Rýchla záchranná služba má preto príkaz voziť urgentné prípady do iných,  všeobecných nemocníc. V  prípadoch, ktoré riešia oddelenia s najväčším výpadkom sestier (JIS a OAIM) rozhodujú podľa M. Faktora, ktorý pôsobil ako úrazový chirurg v Čadci, minúty.
Rizikom pre pacienta je podľa M. Faktora aj to, že tímy v týchto nemocniciach nie sú zohraté a sestričky nemusia poznať všetky postupy. „Pýtam sa ministra Čisláka, či sa bol pozrieť a informovať aj na ohrozených oddeleniach v Prešove a Žiline, keď s takou istotou tvrdí, že nie je žiaden problém,“ dodáva M. Faktor. Problém podľa neho môžu mať okrem Žiliny a Prešova aj pôrodnícke oddelenia v niektorých ďalších mestách, napríklad v Trnave a Trenčíne.
Podľa J. Figeľa je za to, že sa z hromadných výpovedí stala politická téma, zodpovedný iba SMER-SD. O probléme vedel totiž dlhšie ako od 19. júna 2013, teda dátumu kedy v roku 2011 schválený zákon o mzdách sestričiek zrušil Ústavný súd. Bol to totiž poradca premiéra Fica kto dal podanie na zrušenie tohto zákona. „Chce premiér tvrdiť, že sa s ním o tom nebavil? Ak teraz obviňuje cirkevných predstaviteľov a opozíciu z politikárčenia a farizejstva, predvádza naozaj aj na jeho úroveň neprístojné politické divadlo,“ dodáva J. Figeľ.
Problém vidí M. Faktor nielen v aktuálnej situácii, ale aj v prípadnom definitívnom odchode stoviek sestričiek do zahraničia. Odchod sestričiek sa totiž tiež nedá nahradiť zo dňa na deň. „Už teraz je pracovná záťaž zostávajúcich zdravotníkov násobne vyššia ako pred výpoveďami. Práve oni nesú zodpovednosť za prípadné zlyhanie, hoci situáciu nespôsobili. Ako dlho to budú fyzicky aj psychicky zvládať?“ pýta sa M. Faktor. Dodáva, že armáda má v tejto chvíli približne 40 sestričiek, tie však nemôžu byť dlhodobo nasadené v nemocniciach.
KDH preto vyzýva vládu na rokovanie so sestričkami, poisťovňami a poskytovateľmi, teda ich zamestnávateľmi. Tento model KDH predstavilo sestričkám v decembri ako alternatívu k zákonu, ktorý schválil SMER. „Samotný minister Čislák o vlastnom zákone ešte pred letom hovoril, že pri ňom hrozí protiústavnosť. Čo sa zmenilo?“ pýta sa M. Faktor. Z hľadiska ústavnosti bol problém v chýbajúcom finančnom krytí rastu miezd v štátnom rozpočte už v roku 2013. „Prijatie všeobecného uznesenia, že 55 mil. eur na vyššie mzdy sestričiek vláda nejako vykryje, sa nedá považovať za garanciu. Najmä ak vláda v danom roku končí,“ dodáva M. Faktor.
KDH zároveň vyzýva, aby súčasťou diskusie o úprave miezd bolo aj zavádzanie propacientských systémových riešení – najmä naviazanie odmeňovania na indikátory kvality. „Ani v súvislosti so sporným zákonom minister Čislák nič takéto neriešil,“ dodáva M. Faktor.