Uzavreli sme predvolebnú dohodu o neútočení s koalíciou PS/SPOLU

Predstavitelia KDH, Progresívne Slovensko (PS) a Spolu-OD  uzatvorili dohodu o predvolebnej spolupráci.
Dohoda obsahuje dva konkrétne záväzky a to, že strany sa dohodli na vzájomnom neútočení v predvolebnej kampani. Rovnako, že ak by niektorá mala taký pocit, okamžite si to medzi sebou vysvetlia. V dohode si zakotvili aj mechanizmus zmierovacieho konania. Strany chcú tiež hľadať prienik v programových prioritách budúcej vlády. Aby sa dohodli, čo vo vláde urobiť a hľadať cestu aj v citlivých otázkach, aby ich nerozdelili.
Pre lídrov všetkých troch strán sú dôležité hodnoty a tému kultúrno-etických otázok nechcú prenechávať extrémistom. Práve preto, že sú pre nás tieto témy dôležité, chceme o nich rozprávať veľmi slušne a chceme hľadať nejaké prieniky. Snažiť sa tieto rozdiely spájať, priblížiť sa k sebe. Práve demokratickí lídri, demokratické strany majú byť lídri v týchto kultúrno-etických otázkach. Nesmieme tieto témy prenechávať extrémistom.
Predseda KDH Alojz Hlina avizoval, že strany sa budú neskôr snažiť aj o dohodu o povolebnej spolupráci. Ako skonštatoval, dnes urobili minimum, aby mohla vzniknúť alternatíva k súčasnej vládnej koalícii. „Ak dosiahneme dostatočný pokrok v programovej zhode, zmluvné strany sa verejne zaviažu, že budú prednostne rokovať medzi sebou aj o dohode o povolebnej spolupráci,“ píše sa v dokumente. Predstavitelia strán by sa mali opätovne stretnúť ešte do začiatku augusta.
Lídri chcú riešiť najmä programové riešenia a z kultúrno-etických otázok nechcú podľa Hlinu robiť kľúčový parameter. Je to vec, ktorú treba podľa Hlinu riešiť, nechce však, aby sa strany zahltili zbytočným zápasom.

 

Spolocne_vyhlasenie_PS-Spolu-KDH