Útoky premiéra znamenajú, že stojíme na správnej strane

Namiesto skutočného riešenia vysokej nezamestnanosti, kolabujúceho zdravotníctva a upadajúceho školstva Robert Fico používa klamstvo a šíri strach a nenávisť v politike. Útočí na nespokojných učiteľov, zdravotné sestry a dokonca aj biskupov. KDH mu prekáža, lebo sa vzoprelo okrádaniu ľudí a živnostníkov pri výstavbe diaľnic, v zdravotníctve a pri verejnom obstarávaní.
Máme pripravené konkrétne kroky na štyri roky, máme odborníkov a máme odvahu dať Slovensko do poriadku, aby bolo viac spravodlivosti a skutočného rozvoja. Je čas na pozitívnu zmenu a na víťazstvo zodpovednosti. KDH urobí všetko pre to, aby 5. marca skončila politika korupcie a nenávisti, aby tandem Široký – Fico ukončil svoje vládnutie.
KDH stálo vždy na strane ľudskej dôstojnosti, práva a demokracie. Rástli sme v zápase s komunistickou mocou, ktorej súčasťou bol aj Robert Fico; neuhli sme v konflikte s Mečiarom, ktorého si neskoršie Robert Fico vybral spolu s Jánom Slotom za koaličného partnera. A neuhneme ani v zápase o spravodlivosť dnes, keď obhajujeme oprávnené záujmy slabšich – živnostníkov v kauze Váhostav, protestujúcich učiteľov a zdravotné sestry. Spravodlivosť je pre nás viac, než vládne funkcie. Pre rozhodnutia kresťanských demokratov sú spravodlivosť a zodpovedná solidarita cieľom, cestou a kritériom úsilia.
KDH zachraňovalo stabilitu prvej koaličnej vlády, keď sa rozpadlo VPN. KDH bolo pilierom širokej koalície za prvej Dzurindovej vlády, napriek odchodu neuspokojeného Roberta Fica z SDĽ. Keď začiatkom roka 2006 sa premiér M. Dzurinda rozhodol nenaplniť programové vyhlásenie vlády vo veci Zmluvy o práve na výhradu vo svedomí, KDH sa s tým nezmierilo a zvolilo radšej odchod z vlády a z vedenia parlamentu. Nedržali sme sa funkcií, ale žiadali sme splnenie dohody pri vytvorení vlády. Bol to principiálny postoj pri nemateriálnej záležitosti, posilňujúcej slobodu každého človeka. Aj v ostatnej koalícii premiérky Ivety Radičovej bolo KDH stabilizujúcou súčasťou. Niesli sme zodpovednosť za náročné rezorty vnútra, dopravy a zdravotníctva. A presadili sme veľa opatrení, ktoré SMER prijal alebo pripravil, napríklad predražené PPP diaľničné kšefty.
Ján Figeľ
predseda KDH