Tomáš Merašický

Tomáš Merašický

podpredseda KDH

Odkiaľ pochádzate?
Od narodenia žijem v Partizánskom, narodil som sa však v Topoľčanoch.

Prečo ste sa pustili do politiky?
Politika ma fascinovala od študentských čias, bol a je to môj koníček, beriem ju ako službu. Najskôr som chcel zmeniť chod vecí na svojej ulici, v mestskej časti, vo svojom meste... Dnes ako krajský poslanec dokážem ovplyvňovať život v prospech ľudí nielen vo svojom meste, ale celom regióne. Baví ma zlepšovať veci a byť nápomocný ľuďom.

Akej spoločensko-politickej téme sa chcete venovať v najbližšom období?
Svoje skúsenosti z pôsobenia v miestnej a regionálnej politike by som rád ponúkol hnutiu pri riešení reforiem verejnej správy, ale tiež pri presadzovaní hodnotových tém. Momentálne KDH v národnom parlamente veľmi chýba. Ale pro-rodinné a pro-life opatrenia sa dajú presadzovať a aplikovať aj na nižších stupňoch politiky, ako je tá celoštátna. Dôkazom toho je pôsobenie nášho predsedu na pozícii župana v Prešovskom samosprávnom kraji. Budem sa preto tiež venovať príprave hnutia a našich kandidátov na spojené regionálne a komunálne voľby, ktoré nás čakajú v závere roku 2022.

Čo Vás najviac vyrušuje v politike na Slovensku?
Je to jednoznačne stále sa zväčšujúca bulvarizácia politiky. Hrubosť, povrchnosť, neodbornosť a populizmus má dnes bohužiaľ navrch nad konštruktívnou, odbornou a racionálnou politikou. Vyrušuje ma, že v slovenskom parlamente pôsobí extrémistická politická strana, ktorej predstavitelia sú známi prejavmi xenofóbie a antisemitizmu. Demokracia je niekedy veľkorysá.

Váš vzor politika?
Zo Slovenska je to Mikuláš Dzurinda, zo zahraničných napríklad zakladateľ CDU Konrad Adenauer, či z dávnejšej minulosti Abraham Lincoln. Určite by som ich vedel vymenovať aj viac, aj medzi súčasnými aktívnymi politikmi.

Čo Vám, osobne, prinieslo obdobie pandémie?
Získal som viac času pre svoje deti a manželku. Každý deň strávený nútene doma som si s rodinou naozaj užíval, hlavne na začiatku pandémie počas prísnych opatrení, keď takmer nik nevedel, čo nás čaká. Zároveň mi toto ťažké obdobie prinieslo poznanie a rôznych charakteroch ľudí. Potvrdilo sa mi, že v ťažkých časoch sa z dobrých stávajú ešte lepší a zo zlých ešte horší. Našťastie tých dobrých mám vo svojom okolí oveľa viac.

Ktorý objav Vás najviac fascinuje?
Internet.

Čomu sa najradšej venujete vo voľnom čase?
Aktivitám s deťmi, turistike, horskej cyklistike, vareniu dobrých jedál a návštevám dobrých reštaurácií.

Váš obľúbený spisovateľ / Kniha, ktorá vás zaujala
Mám rád poéziu Rudolfa Dobiáša a z detstva obľúbeného Daniela Heviera.
Veľmi inšpiratívna je pre mňa kniha Silvestra Krčméryho – Pravdou proti moci.

Obľúbený film
Schindlerov zoznam

Obľúbená hudobná skupina
Tublatanka

Obľúbené jedlo
Viedenská roštenka, ktorú dokáže najlepšie pripraviť iba moja manželka.

Úsmevná príhoda z detstva
Ako malý chlapec som sa rád hrával na lekára. Vo svojej detskej izbe som mal zriadenú ambulanciu, v ktorej som vykonával základné diagnostické vyšetrenia a v prípade nutnosti bol k dispozícii aj operačný stôl a inštrumenty potrebné na operáciu v podobe detských plastových skrutkovačov. Na dverách do detskej izby bol nalepený papier, kde sa museli zapisovať všetci rodinní príslušníci a postupne som ich podľa vytvoreného zoznamu vyvolával na vyšetrenie. Závažné a bolestivé prípady dostali pod jazyk malý cukrík namiesto narkózy a museli ísť na operačku. Samotné operácie však bola ochotná podstúpiť iba moja krstná, ktorá mala s deťmi Božiu trpezlivosť. Dodnes tieto príhody kolujú s úsmevom po rodine.