Sme za zachovanie dvojkolovej voľby predsedov VÚC

Predseda Zboru poradcov predsedu vlády Slovenskej republiky Vladimír Faič a zároveň poslanec NR SR, spolu s podpredsedami NR SR Martinom Glvačom a Andrejom Hrnčiarom, navrhujú zrušiť dvojkolovú voľbu predsedov VÚC. O tomto zámere strany Smer-SD sa už dlhšie diskutovalo v kuloároch slovenskej politiky. Prekvapením je ale podpora tohto návrhu zo strany Most-Híd, ako aj načasovanie zmeny volebných pravidiel – len rok pred voľbami do VÚC!
KDH je za zachovanie dvojkolovej voľby predsedov VÚC! Predsedom samosprávneho kraja sa stáva len jeden z kandidátov a dvojkolová voľba mu zabezpečuje legitimitu, keď na zvolenie musí získať nadpolovičnú väčšinu zúčastnených voličov. Takáto dvojkolová voľba má zabrániť aj špekulatívnym kandidátom, ktorých skutočnou úlohou je odoberanie hlasov určitým kandidátom. Pri jednom kole volieb a väčšom počte kandidátov sa môže stať víťazom aj kandidát s menej ako 20% podporou zúčastnených voličov. “Pri tradične nízkej volebnej účasti, je návrh na jednokolovú voľbu predsedu VÚC hazardovaním s demokraciou na Slovensku!“ povedal Pavol Zajac, podpredseda KDH.
Podľa podpredsedu KDH Milana Majerského, “ak majú predkladatelia úprimný záujem o šetrenie finančných nákladov na voľby, tak by mali zvážiť rozumné a logické spájanie niektorých typov volieb. V opačnom prípade ide len o účelovú zmenu volebných pravidiel, ktorá má poslúžiť ich mocenským záujmom a posilniť si pozície predsedov VÚC zvolených za stranu Smer- SD”.