Slovensku hrozí vysoká nezamestnanosť, vláda sa tvári, že času je dosť

Slovensku hrozí vysoká nezamestnanosť. Veľká časť zamestnancov môže dnes dostať výpoveď. Mnohí zamestnanci pôjdu zámerne na PN alebo na OČR.  Hovoríme o tisícoch ľudí, ktorí budú požadovať podporu v nezamestnanosti alebo dávky zo Sociálnej poisťovne (SP).
Pre vládu to znamená finančne náročnejšiu cestu, ako keby adresne zamestnávateľom pomohla udržať zamestnancov. Napríklad vďaka odloženým a odpusteným odvodom do SP.
,,Tento scenár v praxi znamená, že nebudú ani odvody – možno iba tie, ktoré vo svojej podstate zamestnanom preplatí štát – a ľudia budú čerpať zo sociálneho systému,“ povedala Caroline Líšková, členka predsedníctva KDH.
Viaceré firmy a podnikatelia s ktorými KDH hovorilo považujú vládou predstavené opatrenia za nedostatočné. ,,Podnikatelia by privítali  opatrenia v odvodovej oblasti, ako napr. odpustenie odvodov za pracovníkov, ktorí nepracujú. Kritickým je tiež riešenie fixných výdavkov ako napr. nájomné, preddavkové platby za elektrinu, vodu a plyn, splátky úverov a lízingov,“ dodala Caroline Líšková.
Vláda doposiaľ nezverejnila detaily legislatívnych návrhov, ktoré boli v nedeľu predstavené ako tzv. „Prvá pomoc“. Vláda trh neupokojila. Nepredstavila ani návrhy na odklad odvodov, odklad daní či kompenzáciu nájomného. Na stole nie  je ani relevantná dohoda s bankami a lízingovými spoločnosťami o odklade splátok. Situácia sa tak môže vymknúť kontrole.
Podnikatelia pritom signalizujú, že bude nevyhnutné uvažovať aj o opatreniach, ktorými by štát napr. ručil za časť záväzkov firiem, prípadne opatrenia, ktorými by došlo ku kapitálovému posilneniu firiem. ,,Vláda zbytočne vyčkáva a bojí sa prísť s razantnými i keď finančne náročnými riešeniami. Malí a strední podnikatelia a firmy medzitým zbankrotujú„, skonštatoval europoslanec za KDH Ivan Štefanec.
Veľkou hrozbou prežitia po 31.3 je aj blížiaca sa platobná neschopnosti podnikov. Firmy síce účtovne vykážu tržby, reálne im ich nebude mať kto zaplatiť. Platitelia DPH budú musieť z takto vyfakturovaných peňazí uhradiť DPH. Firmám, ktoré sú zatiaľ ekonomicky zastabilizované vďaka finančným rezervám hrozí druhotná platobná neschopnosť. Ich odberatelia prestanú platiť faktúry. ,,Naša ekonomika sa môže zrútiť ako domček z karát,“ uzavrela Caroline Líšková.