Slovensko potrebuje viac volebných obvodov

Nedávne parlamentné voľby znova poukázali na to, že Slovensko, ako jedna z mála krajín v Európe, má len jeden volebný obvod. Poslanci v parlamente nezastupujú rovnomerne a spravodlivo všetky regióny Slovenska.

„Nová vládna koalícia má pred sebou veľa výziev, z ktorých určite najväčšia je zvládnuť zdravotné, sociálne a ekonomické dopady pandémie koronavírusu.

Ale pri tvorbe vládneho programu, by nemala zabudnúť aj na rozdelenie jedného volebného obvodu na viac obvodov – napríklad na osem, ako je dnes krajov. Jeden volebný obvod je posledným pozostatkom vlády V. Mečiara, ktorý vytvára na Slovensku nerovnomerné zastúpenie regiónov v parlamente. Vo viacerých volebných obdobiach bolo až 70 poslancov parlamentu s trvalým pobytom z Bratislavského kraja, v dnešnom parlamente je to 52 poslancov.

Pri viacerých volebných obvodoch by si občania volili poslancov vo svojom kraji. Viac by ich poznali, poslanci by prestali byť „anonymní“ a museli by viac komunikovať o výsledkoch svojej práce. Politické strany by museli viac fungovať vo všetkých regiónoch a oslabil by sa aj vznik strán, ktoré sú postavené na jednej osobe. Viac obvodov by nezaťažilo štátnu kasu, lebo by toto opatrenie nijako nenavyšovalo náklady na voľby.

Aj pre tieto dôvody, má drvivá väčšina európskych krajín viac volebných obvodov. Preto dúfam, že aj vláda I. Matoviča vo svojom vládnom programe rozdelí dnešný mečiarov jeden volebný obvod, na viacero, ktoré zabezpečia spravodlivé zastúpenie všetkých regiónov Slovenska v parlamente,“ povedal Pavol Zajac, podpredseda KDH, poverený zastupovaním predsedu KDH.