Robert Fico zbabelo uteká od zodpovednosti

Podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) je Robert Fico ďalším vrcholovým politikom strany Smer-SD, ktorý sa snaží zbabelo ujsť od svojej zodpovednosti. KDH považuje možnosť, že by sa stal sudcom Ústavného súdu Slovenskej republiky za výsmech spravodlivosti a právnemu štátu. Zároveň vyzýva všetkých ústavných činiteľov, ktorí by tomu mohli zabrániť, aby nedopustili, že Robert Fico bude najbližších 12 rokov spolurozhodovať o charaktere ústavného zriadenia Slovenskej republiky.
Podľa predsedu KDH Alojza Hlinu sa dá aj povedať, že zúfalí ľudia robia zúfalé veci. „A konanie R. Fica je len ďaľším dôkazom o úbohosti slovenskej politiky v podaní niektorých bývalých premiérov. Bývalý trojnásobný premiér by mal spravovať svoju knižnicu. Byť v správnej rade svojej nadácie alebo aspoň nejakej nadácie. Mal by učiť, prednášať. Ambícia akéhokoľvek bývalého trojnásobného premiéra, ktorý je aj predseda politickej strany, stať sa ústavným sudcom, je trochu ako by bývalý prezident kandidoval na primátora okresného mesta. Ambícia R. Fica, bývalého trojnásobného premiéra a predsedu strany Smer po tom všetkom, s čím je jeho éra spájaná, byť ústavným sudcom, je tak trochu ako by sa Marián Kočner uchádzal o post ombudsmana. Celé je to viac ako absurdné. Príbeh o dôstojnosti svojho odchodu z politiky si R.Fico píše sám a píše ho veľmi zle. Pre spoločnosť je rovnako dôležité vyhodnocovať, kto mu pri tom bude asistovať. Ideálne by bolo, keby sme to nevyhodnocovali pasívne na sedačke s krabicou pukancov v ruke, ale aby sme jasne dali najavo A. Dankovi a B. Bugárovi, že Slovensko je aj naša krajina a deštrukcii právneho vedomia, deštrukcii štátu, deštrukcii demokracie sa budeme brániť“.
Europoslanec a člen Predsedníctva KDH Ivan Štefanec dopĺňa: „Ústavný súd je v každej vyspelej demokracii strážcom práva a spravodlivosti. S Robertom Ficom ako jeho členom by bol garantom, že najväčšie kauzy, ktoré sa udiali za jeho vlád nebudú vyšetrené, alebo bude ich vyšetrovanie zablokované. Na Ústavnom súde nemá politika čo hľadať. Poslanec Fico opäť ukazuje, že si nectí základné demokratické princípy, medzi ktoré patrí aj rozdelenie moci na súdnu, výkonnú a zákonodarnú“.