Politickú zodpovednosť za odpočúvanie Govnetu nesú Pellegrini a Raši

Zodpovednosť za aktuálne dianie okolo štátnej počítačovej siete Govnet nesú  Peter Pellegrini a Richard Raši, pretože ľudia, ktorých NAKA zadržala sú ich nominanti a počas ich pôsobenia bol tento IT systém pripravený a uvedený do prevádzky.

„Ak sa skutočne potvrdí odpočúvanie organizované priamo na Úrade vlády, ide o bezprecedentné ohrozenie bezpečnosti štátu. Najdôležitejšie teraz bude zistiť u koho a za akým účelom tieto informácie končili a kto z ich získavania profitoval,“ povedal člen Predsedníctva KDH Ivan Štefanec.

Podľa Pavla Zajaca je potrebné hovoriť aj o tom, že ak sú pravdivé informácie o odpočúvaní Govnetu, nehovoríme „iba“ o vládnych telefonátoch alebo mailoch. „Túto štátnu počítačovú sieť používali od kancelárie prezidentky, cez Národnú radu, prokuratúru, Najvyšší súd až po bežných občanov, ktorí využívajú portál slovensko.sk. A tak mohli uniknúť aj osobné údaje našich občanov, ako sú rodné čísla a čísla občianskych preukazov. Preto toto najväčšie ohrozenie kybernetickej bezpečnosti na Slovensku musí byť dôsledne vyšetrené a Vlada SR musí prísť s návrhom na riešenie tejto situácie,“ uzavrel Pavol Zajac, podpredseda KDH poverený vedením KDH.