Najväčšia úžernícka nebankovka neplatí svoje záväzky

Na Slovensku existuje nebanková spoločnosť Pohotovosť. Je to najväčšia a jedna z najhorších nebankoviek, ktorá terorizuje tisíce ľudí na Slovensku. Vymáha úžernícke úroky, ktoré by si v normálnych krajinách nemohla dovoliť vymáhať. Podľa predsedu KDH Alojza Hlinu by v normálnych krajinách boli títo ľudia zavretí, u nás sú ctihodní občania, ktorí chodia na plesy v opere. „Najväčší paradox je, že spoločnosť sama neplatí ľuďom, ktorí od nej chcú naspäť svoje peniaze. Voči Pohotovosti je v súčasnosti evidovaných viac ako 120 exekúcií. Sú to aj exekúcie ľudí, ktorí vyhrali spor nad Pohotovosťou. Ľudia sa domáhajú svojich práv, svojich peňazí a Pohotovosť im neplatí,“ upozornil predseda kresťanských demokratov Alojz Hlina.

Z týchto skutočností vyplývajú nasledujúce otázky: Ako je možné, že taká spoločnosť ešte stále na Slovensku existuje? Ako je možné, že Národná banka, ktorá ich má v referáte, v týchto veciach nekoná? Ako môže niekto požičiavať, keď sám neplatí?
Vieme o agresívnych praktikách niektorých exekútorov a nebankoviek, ako vedia ľudí terorizovať, a preto vzniká otázka na exekútora: Ako postupuje v prípade Pohotovosti? Došlo k zablokovaniu účtov tejto spoločnosti? To sú legitímne otázky, na ktoré sa podľa predsedu KDH treba pýtať. „Niektorí exekútori sa pomaly vedia hrabať ľuďom v skrini ako postpujú v tomto prípade“. Tak som zvedavý, či exekútori prídu do firmy Pohotovosť a budú zaisťovať jej majetok na to, aby uspokojila pohľadávky. Aby sa náhodou nestalo to, že firma zanikne a už nebude z čoho vyplatiť tieto pohľadávky,“ pripomenul predseda kresťanských demokratov.
Existuje aj určitý verejnoprávny záujem. Sú medzi nami úžerníci, gauneri, ktorí ťažia z toho, že ľudia tomu nerozumejú. A tu nastupuje úloha verejnoprávnych médií, ktoré majú konať vo verejnoprávnom záujme. „V RTVS mali byť už dávno relácie, ktoré by vysvetľovali, aký je aktuálny stav, čo môžu, čo nemôžu a ako sa majú ľudia brániť. Takéto poradenstvo cez RTVS už malo dávno fungovať a dovolím si tvrdiť, že by to pomohlo tisícom ľudí na Slovensku,“ doplnil Hlina.