Monika Kolejáková

Monika Kolejáková

členka Predsedníctva KDH

Odkiaľ pochádzate?
Pochádzam z Humenného , kde som spolu s rodičmi a bratom žila do mojich 16 rokov. V mojich 15 rokoch brat odišiel študovať stomatológiu do Bulharska ( v Sofii, kde je jedna z najlepších vysokých škôl pre stomatológov v bývalom Soc. Bloku) a my sme odišli do Rumunska, kam bol môj otec vyslaný zo Slovchemie ako zamestnanec. Otec, keďže nás viedol v kresťanskej výchove a veľa ľudí o tom vedelo, cítil ohrozenie a rozhodol sa využiť možnosť takto sa vyhnúť hroziacej perzekúcii. Dovtedy pracoval ako vedúci oddelenia projekcie v podniku Chemlon Humenné. Chemlon Humenné postavilo ešte za socializmu Západné Nemecko a Holanďania a keďže môj otec vedel nemecky, dlhodobo s nimi spolupracoval, dokonca aj po revolúcii.
Preto som po ukončení 1. ročníka Gymnázia v Humennom odišla do Bukurešti, kde sme mali iba dve možnosti - mohla som nastúpiť do rumunskej školy( ale rumunsky som v tom čase nevedela vôbec) alebo do ruskej , kam chodili všetky deti diplomatov Socbloku. Keďže rusky som ako tak vedela, nastúpila som do ruskej školy pre diplomatov. Vďaka tomu ovládam veľmi dobre rusky, tie dva roky , ktoré som tam zažila, bol vrchol perestrojky a môžem povedať, že som sa veľa naučila o zlobe ale aj tolerancii. Rusko je obrovská krajina s nádherným jazykom a kultúrou, ale kde  najväčšou hodnotou je vlasť. Aj za cenu života.
Perličkou je , že v r. 1988 som najprv nastúpila do prvého ročníka medicíny v Bukurešti, kde som úspešne zložila prijímačky ( a zároveň aj v Prahe), ale po mesiaci som prestúpila na Fakultu všeobecného lekárstva Karlovej univerzity v Prahe ( terajšia 1.lekárska fakulta) a tú som úspešne ukončila v r. 1994. Napriek ponuky práce v Prahe som sa vrátila na Slovensko ,za (vtedy už manželom), ktorý tiež študoval v Prahe, ktorý od r. 1993 pracovall ako lekár na neurochirurgii v Nových Zámkoch. Od 1994 tak žijem a pracujem v Nových Zámkoch.

Prečo ste sa pustili do politiky?
Vražda dvoch mladých nevinných ľudí ma šokovala. Uvedomila som si , že niekto zlý nám ukradol krajinu a nemôžem to akceptovať. A keďže ako sa hovorí, ryba smrdí od hlavy, vidím nádej, že keď sa zmenia ľudia vo vedení krajiny , budú morálni, konzistentní a múdri, Slovensko má šancu sa zmeniť na spravodlivú krajinu.

Akej spoločensko-politickej téme sa chcete venovať v najbližšom období?
Mojou doménou je zdravotníctvo. Nakoniec, to je to, v čom celá rodina žijeme , čomu rozumiem a školím sa aj v jeho manažmente.

Čo Vás najviac vyrušuje v politike na Slovensku?
Ako sa ľudia vedia zmeniť. Myslím , že to je ich nezrelosťou a nekonzistentnosťou morálky. Že vedia mať iný meter na seba a na iných a veľmi ľahko si vedia ospravedlniť svoje chyby. A nepoučiť sa z nich.

Váš vzor politika?
Mám dvoch –politika morálky a politika svetskej politiky:
Prvým je svätý Ján Pavol II. Myslím si, že vďaka nemu je stredná Európa teraz slobodná.
Druhým je Michal Kováč. Možno aj preto, že bol v detstve susedom mojej mamy. Bol sirota a vychovala ho teta s ujom. Nebol hrdina ale v pravú chvíľu urobil, čo bolo správne. A nebolo to ľahké.

Čo Vám, osobne, prinieslo obdobie pandémie?
Zvýšenú opatrnosť, organizáciu, nové poznatky, zmodernizovanie ambulancie a komunikácie s pacientami. Ale aj súboj s hlúposťou.

Ktorý objav Vás najviac fascinuje?
Objav očkovania. Taká jednoduchá vec , ktorá zachránila životy, trúfam si povedať, miliónov ľudí v priebehu stáročí na celom svete.

Čomu sa najradšej venujete vo voľnom čase?
Štúdiu a golfu.

Váš obľúbený spisovateľ / Kniha, ktorá vás zaujala
Rada číta, najmä históriu. A kniha, ktorá ma najviac donútila rozmýšľať, aké máme šťastie, bol Životopis Jána Pavla II. od Weigla a z beletrie „ Umri, blázon“ od Karla Zuchardta

Obľúbený film
TV pozerám veľmi málo. Možno Forrest Gump.

Obľúbená hudobná skupina.
Queen.

Obľúbené jedlo
Paradajková polievka.

Úsmevná príhoda z detstva:
Skôr z detstva mojich detí.Keď dcéra mala 2 roky, spýtala sa ma:
„ Mami, ocko je veľký muž?
„ Áno“, odpovedala som.
„ A Riško ( brat, 5 rokov) je malý muž?“.
„ Áno“.
A ona na to: „ Tak ja som taká mala muška.“