Milan Majerský odstúpil z kandidatúry na predsedu KDH

Primátor Levoče Milan Majerský napokon nebude kandidovať na predsedu mimoparlamentného KDH. Svoje odstúpenie oznámil dnes s tým, že v KDH chýba vôľa meniť stanovy a chýba odvaha starej garnitúry odísť a dať priestor novým tváram, nápadom a myšlienkam. Rovnako trval na tom, že ostane primátorom, čo mu predstavitelia hnutia ako kandidátovi na predsedu vyčítali.
„Po zvážení všetkých týchto skutočností som sa rozhodol neuchádzať sa ďalej o post predsedu KDH. Dospel som k rozhodnutiu, že pre túto chvíľu je určite zodpovednejšie ostať primátorom mesta Levoča, pretože mojou prioritou je pokračovať v začatej práci. Budúcemu predsedovi KDH želám v neľahkej úlohe veľa šťastia a pevne verím, že KDH prinavráti stratenú dôveru,“ odkázal Majerský.
Odo dňa, kedy ohlásil svoju kandidatúru na post predsedu hnutia, absolvoval podľa svojich slov viacero stretnutí na rôznych úrovniach v rámci štruktúr KDH, ale za dôležité označil najmä prebiehajúce okresné snemy. „Samotné rozhodnutie kandidovať nebolo mojou osobnou ambíciou, ale bolo reakciou na silný tlak z regiónov, aby som sa uchádzal o post predsedu KDH, pomohol hnutie reformovať a prinavrátiť ho na parlamentnú scénu. Toto rozhodnutie som dlho a poctivo zvažoval a rozhodol som sa túto náročnú úlohu prijať,“ vysvetlil.
Spoločným posolstvom všetkých spomenutých stretnutí podľa jeho slov bolo, že je ako osoba akceptovaný na post predsedu hnutia, avšak s podmienkou, že sa vzdá postu primátora mesta Levoča. „Jednou zo základných vlastností každého politika však musí byť jeho zodpovednosť. Voči ľudom, ktorí ma za primátora mesta zvolili, túto zodpovednosť cítim a v žiadnom prípade ich nemôžem a nesmiem sklamať. Odísť z postu primátora Levoče nemienim a v našom meste budem aj naďalej pokračovať. Zodpovednosť je teda hlavný dôvod môjho rozhodnutia vzdať sa kandidatúry,“ povedal.
Majerský oznámil kandidatúru na predsedu KDH 18. apríla. „Na ihrisku sú dnes tí, ktorí už nevládzu a na striedačke stoja ľudia, ktorí chcú ísť na ihrisko podať výkon, len k tomu nie sú pripustení. Tým doterajším chceme poďakovať, ale vieme, že už nepatria ani na striedačku, možno na tribúny do VIP lóží,“ povedal Majerský. Konkrétny byť nechcel, povedal však, že každý človek by si mal uvedomiť čas, kedy odísť.
„Po voľbách sme sa stretli s agóniou, nechuťou a nevôľou, mnohí sa pýtali, prečo KDH nie je v parlamente. Túto otázku by sme chceli vyriešiť. Z KDH odišlo za 25 rokov veľa politikov, mnohí sú teraz v parlamente. KDH však patrí do prvej ligy, patrí do parlamentu. Hodnotovo je vyzreté, programovo je to jedno z najlepších hnutí,“ uviedol Majerský s tým, že hnutie nedokázalo svoj program odkomunikovať a predstaviť tak, aby ho ľudia prijali.
 
zdroj: TASR