Marek Šmid

Marek Šmid

člen Predsedníctva KDH

Odkiaľ pochádzate?
Z Bratislavy, bývam v Ivanke pri Dunaji.

Prečo ste sa pustili do politiky?
Lebo je to cesta možnej zodpovednosti v odovzdaní toho čo som nadobudol počas žé rokov môjho života.

Akej spoločensko-politickej téme sa chcete venovať v najbližšom období?
Právnym otázkam, vysokému školstvu, diplomacii, štátno – cirkevným vzťahom.

Čo Vás najviac vyrušuje v politike na Slovensku?
Keď sa veci robia pre imidž, akože. K Vianociam snáď jednu myšlienku: spomínam si na slová jednej piesne „...zem, která nemá své nebe, ztratila všechno - i sebe... zarůstá pastvou jen pro oko...“. Premýšľal som čo tým chcel autor piesne povedať. Pastva pre oko, pre oči, nie je ozajstnou pastvou, neuspokojí hlad, i keď vyzerá niekedy celkom dobre. Moja malá vnučka zvykne hovoriť: „Dedko, budem princezná, vieš, akoby...“ A je princezná. U detí je „akoby“, teda hra, skutočnosťou. Ale všetko v dospeláckom živote takto nejde. Ak všetko to, čo každý deň robí každý z nás, každé zobudenie, raňajky, cesta do práce, pracovné povinnosti, plat, príjemné i nepríjemné stretnutia, nakupovanie, horšie i lepšie správy a chvíle, teda ak táto naša každodenná zem, na ktorej sme postavení vlastnými nohami, nám nedáva zmysel úsilia, radosť, očakávanie, naplnenie, niekoho poďakovanie, niekoho záujem o nás, vedomie, že robíme to, čo v nás len začína, ale nás presahuje a slúži aj iným, ak teda nemá taká „zem“ svoje nebo naplňujúce naše srdce a myseľ, potom tá pastva, tie výsledky, ktoré takto naša práca niekedy prináša, je pred nami len akoby naoko, ale nie v skutočnosti. Politici by nemali robiť veci naoko.

Váš vzor politika?
Anton Neuwirth. Bol čestným predsedom KDH a jeho radcom.

Čo Vám, osobne, prinieslo obdobie pandémie?
Zmenu spôsobu práce a každodenného života. Ako zrejme každému. Trochu vyskúšanie známych a priateľov, trochu zamyslenia sa nad tým, čo dáva zmysel.

Ktorý objav Vás najviac fascinuje?
Keď niekto objaví, že nie je lepší než iní.

Čomu sa najradšej venujete vo voľnom čase?
Zmysluplnej práci.

Váš obľúbený spisovateľ / Kniha, ktorá vás zaujala
G. Chesterton. Ohromné maličkosti.

Obľúbený film
Prázdniny v Ríme s A. Hepburnovou a G. Peckom. Tiež Ad astra.

Obľúbená hudobná skupina
Hot Serenaders. Ale je ich viac.

Obľúbené jedlo
Zubáč na grile.

Úsmevná príhoda z detstva
Zaľúbil som sa. Na Štrbe v auguste na lúke keď svietilo slnko a ona mala v zlatistých vlasoch márnivo zapletené púpavy. S očami uprenými na ňu som sa vyznal, že ju milujem. Ona sa však zachovala nečakane zle. Odišla za kýmsi iným. V panike som sa rozbehol od nej čo najďalej a nič nevidiac od plaču som sa hlavou zakliesnil medzi dva stĺpiky ohrádky v ktorej bolo zatvorené prasa. A to sa na mňa prišlo zblízka pozrieť. Obrovským vlhkým rypákom sa dotklo mojej tváre, ktorú som však nemohol vytiahnuť z ohrady lebo som bol do nej zasunutý a uši mi bránili v spätnom pohybe, jednoducho taká ľudská hmoždinka. Mal som tri roky. Odvtedy už viem, že prasce nerešpektujú lásku, že keď sa plače, tak sa neuteká a že keď sa chlapec zaľúbi, tak sa dievča nemusí zaľúbiť do neho, dokonca ani vôbec... Myslíte si, že mi to neskôr v živote pomohlo?