Kresťanskí demokrati na kongrese socialistov

Slovenskí kresťanskí demokrati priamo v Portugalsku upozornili európskych socialistov na negatívne skutočnosti, ktoré sú spájané s politickou stranou Smer-SD.


Doteraz mohli európski socialisti povedať, že nevedeli o skutočnostiach, s ktorými je člen ich frakcie, strana Smer-SD, na Slovensku spájaná. No po tomto sneme to už povedať nemôžu. Podarilo sa nám v celku efektívne o tom informovať väčšinu delegátov snemu.

Namiesto reakcie na skutočnosti ohľadom Smeru sme zachytili vyjadrenie portugalského premiéra Antonia Costu zo dňa 6.12.2018, v ktorom hovorí: „Niektorí zo socialistov na východe Európy nemajú nič spoločné so západnými socialistami.“
„Máme to chápať tak, že podľa Antónia Costu sú v Európe dve kategórie Európanov? Alebo že čo nemôžu socialisti na západe, môžu socialisti na východe? Strana Smer-SD po tom všetkom, s čím sú jej predstavitelia spájaní, by mala byť rozpustená ako strana, ktorá koná proti záujmom občanov a štátu. To ale na Slovensku ešte chvíľu potrvá. Európski socialisti však už teraz môžu povedať, či chcú byť s takouto stranou naďalej v jednom zoskupení. Nevieme, či Antonio Costa vysvetlí svoje vyjadrenie, ale chceme veriť, že si nemyslí to, že existujú dve kategórie Európanov a došlo len k nesprávnemu pochopeniu. Ak niečo očakávame, tak očakávame, že európski socialisti zaujmú stanovisko k pôsobeniu Smeru,“ povedal Alojz Hlina, predseda KDH.

Predseda kresťanských demokratov Alojz Hlina sa v Lisabone stretol aj s Jeho Eminenciou kardinálom Manuelom Clementom, portugalským patriarchom a predstaviteľmi portugalských Pro-life organizácií.Linky na články v portugalských médiách:
https://www.rtp.pt/noticias/mundo/congresso-do-partido-socialista-europeu-reune-em-lisboa_v1116021 

https://www.dn.pt/lusa/interior/partido-eslovaco-vai-pedir-a-costa-expulsao-do-ex-pm-robert-fico-dos-socialistas-europeus-10281539.html 

https://www.publico.pt/2018/12/07/politica/noticia/oposicao-eslovaca-vem-lisboa-pedir-ajuda-antonio-costa-1853836

Como Rio ajudou a oposição eslovaca a protestar contra um dos “Órbans” dos socialistas europeus