KDH vyzýva P. Pellegriniho na odvolanie Ľ. Vážneho z funkcie Generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne

KDH už od prípravy a priebehu súťaže na prevádzku elektronického mýta v roku 2009 kritizovalo túto súťaž a poukazovalo na predraženú cenu (863mil. eur/13 rokov). Túto súťaž vtedy realizovala vláda Roberta Fica s ministrom dopravy Ľubomírom Vážnym. Vtedy sme ešte netušili, že sa táto cena v priebehu druhej Ficovej vlády, keď bol ministrom dopravy Ján Počiatek, navýši na astronomických 1,377 mld. eur bez DPH/13 rokov!

„V roku 2010 sme sa v parlamente pokúšali odvolať pre pochybenia pri elektronickom mýte ministra dopravy Ľubomíra Vážneho a v roku 2014 aj ministra dopravy Jána Počiatka. V roku 2015 sme spolu s europoslancom Ivanom Štefancom podali trestné oznámenie pre mýto. Poslanec Igor Janckulík v apríli 2019 interpeloval súčasného ministra a na základe získaných informácií sme v júni poukázali na to, že náklady na výber mýta sú na Slovensku viac ako dvojnásobné, oproti nákladom v susednom Česku. Až správa NKÚ zverejnená v novembri 2019 rozvírila verejnú debatu o tejto závažnej ekonomickej kauze, následkom ktorej v januári autodopravcovia zablokovali cesty,“ povedal Pavol Zajac, podpredseda KDH.

„Politickú zodpovednosť za tento megaškandál nesie strana Smer-SD. Predovšetkým minister dopravy Ľubomír Vážny, za ktorého sa táto súťaž pripravovala a bola podpísaná zmluva s firmou SkyToll. Preto vyzývame premiéra Petra Pellegriniho, aby okamžite odvolal Ľubomíra Vážneho z funkcie Generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne. Zároveň ho vyzývame, aby Ľubomíra Vážneho, a ďalších zodpovedných za tento megapodvod, stiahol aj z kandidačnej listiny strany Smer-SD do parlamentných volieb 2020. Takýto ľudia, ktorí svojím značne nehospodárnym konaním nakladali s verejnými financiami, by sa viac nemali uchádzať o verejné funkcie a spravovať peniaze občanov Slovenska,“ povedal Igor Janckulík, poslanec NR SR a člen Predsedníctva KDH.