KDH podporuje Františka Mikloška

Rokovanie Rady KDH bolo podľa predsedu kresťanských demokratov Alojza Hlinu náročné, dynamické a dôležité. „Zvolili sme trinásteho člena predsedníctva, riešili sme prezidentské voľby a európske voľby. Predsedníctvo je po dnešnej rade kompletné a jeho členom sa stal poslanec NR SR Igor Janckulík, z príchodu ktorého sa veľmi tešíme a je veľmi dôležité je u nás. Tešíme sa na spoluprácu a tým, že je poslanec budeme mať živý kontakt s Národnou radou,“ povedal predseda KDH na tlačovej besede po skončení rady.
Kresťanskí demokrati zvolili ďalších kandidátov do eurovolieb a zároveň určili aj ich záverečné poradie.
Kandidátmi KDH vo voľbách do európskeho parlamentu budú:
Ivan Štefanec, Europoslanec, prezident združenia SME Európa
Miriam Lexmann, Riaditeľka európskej kancelárie Medzinárodného Republikánskeho Inštitútu
Marián Čaučík, riaditeľ Dobrej noviny
Andrej Klapica, ekonóm, člen predsedníctva KDH
Miriam Kuzárová, Riaditeľka CitizenGO Slovensko
Lucia Gurbáľová, viceprimátorka Košíc
Michal Považan, mládežnícky aktivista
Veronika Jankovičová, občianska aktivistka, organizátorka protestov “Za slušné Slovensko” v Bruseli
Radoslav Kozák, starosta oravskej obce Novoť
Ondrej Tunega, IT špecialista
Martin Šmilňák, riaditeľ spojenej cirkevnej školy v Bardejove a poslanec VÚC
Tomáš Merašický, krajský predseda KDH v Trenčianskom kraji a poslanec VÚC
Ján Figeľ, osobitný vyslanec EÚ
Podľa lídra kandidátky do eurovolieb, Ivana Štefanca chce KDH silné Slovensko v Európe. „Je mi cťou viesť kandidátku do eurovolieb, cítim odhodlanie ale aj zodpovednosť a cítim aj radosť, pretože máme skvelých a silných kandidátov, ktorí majú za sebou silný príbeh a každý je odborníkom vo svojej oblasti. Chceme sa zamerať na prinášanie lepšej práce do našich regiónov v súvislosti s našou rodinnou politikou,“ povedal Štefanec.
Ako uviedla kandidátka Miriam Lexmann: „je potrebné posilniť pozíciu Slovenska v Európskej únii. KDH má politiku postavenú na svojich základných hodnotách, ktorým sme verní. Jednou z nich je rodina a chceme, aby práve tá rodinná politika na úrovni Slovenska ale aj na úrovni Európy bola robená tak, aby slúžila rodinám a občanom.“
Pri téme prezidentských volieb sme sa ocitli v ťažkej a zaujímavej situácii. Rada prijala uznesenie, podľa ktorého KDH v prvom kole podporuje pána Františka Mikloška v jeho zápase o lepšie Slovensko, do ktorého vstúpil ako kandidát. Ako zodpovedná strana uvádzame aj skutočnosti, ktoré sa týkajú druhého kola: Slovensko si už nemôže dovoliť ďalšie predlžovanie agónie Smeru-SD. Rovnako ako si nemôžeme dovoliť našu krajinu opätovne vystaviť tieňom mečiarizmu.
„V uznesení tiež hovoríme, že je dôležité vedieť to, čo nás spája a v ďalšej časti hovoríme, že rešpektujeme ak naši voliči, sympatizanti a členovia budú vyberať z dvojice mien František Mikloško alebo Róbert Mistrík. V druhom kole prezidentských volieb KDH jednoznačne podporí toho kandidáta, ktorý z dvojice František Mikloško alebo Róbert Mistrík postúpi do druhého kola“ doplnil predseda KDH.
Celé uznesenie Rady KDH k prezidentskému kandidátovi:
Kresťanskodemokratické hnutie si vysoko váži celoživotný zápas Františka Mikloška za demokraciu, kresťanské hodnoty a spravodlivosť, ktoré zdieľa a presadzuje aj KDH. Preto KDH podporuje Františka Mikloška v jeho zápase o slušné a spravodlivé Slovensko do ktorého ako kandidát na prezidenta Slovenskej republiky vstúpil.
Slovensko si už nemôže dovoliť ďalšie predlžovanie agónie Smeru-SD. Rovnako ako si nemôžeme dovoliť našu krajinu opätovne vystaviť tieňom mečiarizmu.
Pre rozvoj Slovenska je dôležité nie hľadanie rozdielov, ale toho, čo nás spája. Ak toho, čo nás spája je viac ako toho, čo nás rozdeľuje, je potom racionálnou voľbou zodpovedných politikov k takýmto riešeniam pristúpiť.
Preto kresťanskí demokrati v prvom kole prezidentských volieb rešpektujú, ak si naši členovia, sympatizanti a voliči budú vyberať z dvojice mien František Mikloško alebo Róbert Mistrík.
V druhom kole prezidentských volieb KDH jednoznačne podporí toho kandidáta, ktorý z dvojice František Mikloško alebo Róbert Mistrík postúpi do druhého kola.