KDH odsudzuje ruskú agresiu v Azovskom mori

KDH považuje dodržiavanie medzinárodných dohôd a rešpektovanie suverenity štátov a ich územnej celistvosti za základ mierového spolužitia v medzinárodnom priestore. Preto odsudzuje narastajúcu ruskú agresiu voči Ukrajine a plne podporuje suverenitu Ukrajiny a jej územnú celistvosť v medzinárodne uznaných hraniciach, vrátane Krymu. KDH sa zároveň pripája k výzve demokratického sveta adresovanej Ruskej federácii, aby okamžite umožnila voľný prístup cez Kerčský prieliv a k ukrajinským prístavom na pobreží Azovského mora v súlade s medzinárodným právom. 
 
„Po spackanej dôchodkovej reforme Putinova popularita klesá. Preto potrebuje vyvolávať nové provokácie, ktoré odvedú pozornosť od zlej ekonomickej situácie bežného ruského človeka. Z tohto hľadiska sú najnovšie kroky ruského námorníctva dôkazom slabosti a zbabelosti. Azovské more nie je ruské a ukrajinské plavidlá musia mať doň zabezpečený voľný prístup. Tak ako musí byť ukrajinský aj celý krymský polostrov,“ podčiarkol europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec.

“Demokratický svet a Európska únia sa nemôže nechať zastrašiť a spoločne musíme tieto kroky Ruskej federácie odsúdiť. Slovensko ako susedný štát ohrozovanej Ukrajiny musí mať eminentný záujem na deeskalácií situácie. Táto agresia je len ďalším dôkazom neúcty Ruskej federácie k medzinárodnému spoločenstvu a ohrozuje bezpečnosť v celom regióne. Aj z tohto hľadiska je neakceptovateľné, že vládna koalícia stiahla z rokovania parlamentu návrh bezpečnostnej a obrannej stratégie z dielne MZEV, ktorý predtým vláda schválila,” doplnila Miriam Lexmann, poradkyňa KDH pre zahraničné a európske záležitosti.

KDH presadzuje aj v tejto situácii mierové riešenie a v rámci svojho pôsobenia v materskej Európskej ľudovej strane, ktorá je najväčšia európska politická strana, sa všemožne snaží o zachovanie jednotného európskeho postupu. KDH tiež konštatuje, že táto eskalácia konfliktu zo strany Ruska musí viesť k navýšeniu sankcií voči agresorovi.