Je na ministerstve dopravy aj dnes vplyv oligarchov?

„Keď B. Kollár nominoval za ministra dopravy manažéra z prostredia televízie A. Doležala. bol som mierne prekvapený. Ale chcel som dať novému ministrovi obligátnych 100 dní na jeho prvé kroky a rozhodnutia. Ďalším prekvapením od B. Kollára bolo vymenovanie štátnej tajomníčky advokátky K. Brunckovej, ktorá zastupovala vo svojej praxi firmu TSS Grade, spájanú s oligarchom Hodorovským. Nemal som informácie o tom, aby sa obaja niekedy v minulosti už vyjadrovali k oblasti dopravy, alebo ponúkali programové riešenia.

Preto som privítal, keď pred týždňom bol vymenovaný za štátneho tajomníka ministerstva dopravy J. Marosz, aj so svojím poradcom Kubáčkom. Riešenia, ktoré pripravovali vo svojom programe oni sa v mnohom zhodovali s riešeniami, ktoré malo vo svojom programe aj KDH.

Preto som bol nemilo prekvapený, že dnes vláda na návrh ministra dopravy odvolala Jána Marosza z postu štátneho tajomníka ministerstva dopravy a namiesto neho bol vymenovaný Jaroslav Kmeť, ktorý za minulej vlády pracoval ako šéf sekcie IT na Rašiho úrade a ktorého si vybral minister dopravy za Sme rodina Andrej Doležal.

Minister Doležal mal takto rýchlo odvolávať funkcionárov a nominantov, na ministerstve a v štátnych podnikoch a akciovkách, ktorí sú zodpovední za neúnosný stav na našich cestách, diaľniciach a železniciach. Medzi také patria NDS, SSC, ZSSK, ŽSR.., ale aj LPS š.p., kde riaditeľ zamestnáva svoju milenku s platom 3 900 eur.

Odvolanie J. Marosza naznačuje, že minister Doležal a B. Kollár nemajú záujem na odborných a protikorupčných riešeniach.

Všetky tieto personálne nominácie môžu poukazovať aj na dnešný vplyv lobistov a oligarchov v tomto rezorte. Toto sa prejaví už v nasledujúcich mesiacoch, keď sa budú prijímať dôležité rozhodnutia, ako je napr. zmluva na výber mýta so SkyTollom, alebo rozbehnutie výstavby tunela Višnové. Takýchto problémov je v doprave na Slovensku veľmi veľa, preto je dôležité a potrebné ich neodkladne riešiť.

V opačnom prípade pôjde B. Kollár a strana Sme rodina cestou A. Danka a jeho SNS,“ povedal Pavol Zajac, podpredseda KDH