Hodnotenie 100 dní vlády

„Vláda začala vo veľmi ťažkých časoch a treba uznať, že vláda túto pandémiu zvládla pomerne dobre. Aj vďaka opatreniam, ktoré prijala ale aj vďaka disciplíne našich občanov,“ uviedol podpredseda KDH Pavol Zajac, na pondelkovej tlačovke, na ktorej kresťanskí demokrati hodnotili prvých 100 dní vlády Igora Matoviča.

Niektoré opatrenia boli podľa Zajaca prijímané mierne chaoticky a nesystémovo. V porovnaní s Českou republikou, kde sa opatrenia uvoľňovali rýchlejšie, systematicky a podľa vopred zverejneného plánu. A tak sa aj podnikatelia mohli na spustenie prevádzok oveľa skôr a oveľa lepšie pripraviť.
U nás sme všetci čakali, čo povie premiér po zasadnutí krízového štábu v pondelok s tým, že ktoré opatrenia sa uvoľnia.
„Možno je to taký typický prvok práce Igora Matoviča, ktorý by si mal uvedomiť, že už nie je opozičným poslancom ale premiérom Slovenskej republiky a na každom jeho slove záleží. A tiež by ako premiér nemal riadiť krajinu statusmi na Facebooku,“ uviedol podpredseda KDH Pavol Zajac.

Podľa členky predsedníctva Evy Grey, slovenska vláda veľmi dobre zvládla koronakrízu po stránke zdravotníctva. Slovensko má veľmi dobré výsledky v počte nakazených a tiež v počte úmrtí. „Tým, že hlavne ministerstvo zdravotníctva riešilo krízu s koronavírusom, nemôžeme očakávať, že v týchto dňoch bude napĺňať program, ktorý si stanovilo v programovom vyhlásení vlády,“ povedala členka predsedníctva Eva Grey.

„Nás potešilo, že v programovom vyhlásení vlády je obrovské množstvo návrhov, ktoré sme mali v našom volebnom programe. Preto veríme, že súčasná vláda bude tieto opatrenia odteraz napĺňať. A tiež by som chcela upozorniť, že v tomto období, kedy došlo k uvoľneniu opatrení, treba venovať príprave zdravotníckych ale aj ďalších opatrení pre prípadný nástup ďalších vĺn koronakrízy,“ doplnila Eva Grey

Ako ďalej uviedol člen predsedníctva a europoslanec Ivan Štefanec, najviac zasiahnutí koronakrízou boli malí podnikatelia. A podľa Štefanca treba zdôrazniť, že pomoc, ktorá sa im na Slovensku dostávala nebola rýchla. „Kým sme sa z európskej úrovne snažili čo najrýchlejšie pomôcť, či už cez príspevky na zamestnanosť, garantovanie úverov alebo priamu adresnú pomoc, na Slovensku to trvalo žiaľ dlhšie ako v iných krajinách. Aj cez časté byrokratické prekážky nedostali slovenskí podnikatelia pomoc z európskej úrovne a to nás naozaj mrzí,“ uviedol Štefanec.

Podľa Štefanca potrebujeme v najbližšom období podporiť ekonomiku a aj na tento účel prichádzajú z európskej úrovne naozaj veľké peniaze. „Prichádza plán obnovy pre Slovensko vo výške osem miliárd na ďalšie štyri roky. A preto je naozaj veľmi dôležité, aby sme účelne využili tieto prostriedky,“ doplnil Ivan Štefanec.

„Ale keďže koronavírus prekryl všetko, asi budeme musieť chvíľu počkať na reálne opatrenia tejto vlády. Bude kľúčové, ako sa vláde bude dariť napĺňať svoje programové vyhlásenie a predvolebné sľuby hlavne v oblasti boja s korupciou a ako bude transparentne vládnuť,“ uzavrel Zajac.