Dočasná uzávera na ťažbu dreva v našich lesoch?

“Dostali sme do daru naozaj krásnu krajinu. A v biblii je napísané užívajte, nie zneužívajte prírodu.
Klimatická zmena je naozaj vážny problém, klimatická zmena nie je hoax. Reálny stav je taký, že ľadovce sa naozaj topia a na Slovensku sa stromy naozaj intenzívne ťažia. Musíme hľadať riešenia. Aktuálne hospodárenie v lesoch je neudržateľné,” uviedol predseda kresťanských demokratov Alojz Hlina na piatkovej tlačovej besede.
Podľa náčelníka Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraja Lukáča je situácia v našich lesoch extrémne zlá a preto si vyžaduje extrémne riešenia. “Riešenie, ktoré navrhujeme je vyhlásiť dočasnú uzáveru na ťažbu dreva v našich lesoch. Aby sa získal čas na zavedenie systémového poriadku čo sa týka ťažby, kontroly aj predaja dreva,” povedal Juraj Lukáč.
Ako ďalej uviedol, existuje niekoľko pohľadov na stav našich lesov. Jeden pohľad má ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré sa nehanbí tvrdiť, že všetko v našich lesoch je v poriadku. A rozloha lesov na Slovensku podľa nich vzrastá. “Satelity, ktoré sú mimo dosah ministerstva pôdohospodárstva ale ukazujú krutú pravdu, že za posledných desať rokov zmizlo na Slovensku 700 kilometrov štvorcových lesa, čo je rozloha Nízkych tatier.
Les rúbeme podstatne rýchlejšie ako les prirastá. To vidí každý, kto sa prejde v našich lesoch, či už v Nízkych tatrách, vo Veľkej Fatre ale aj na východe a na západe Slovenska je situácia rovnaká,” doplnil Lukáč.
“Chceme aby sa urobila dôkladná inventarizácia skladových zásob, aby bola zavedená dôsledná a aj občianska kontrola ťažby dreva. Aby bol naštartovaný nejaký verejný portál, kde pre každý meter štvorcový lesa sa občania budú môcť dozvedieť, či tam má alebo nemá prebiehať ťažba. A na všetky tieto zmeny je potrebný nejaký čas a aj preto prichádzame s návrhom dočasnej ťažobnej uzávery. Tento návrh sme konzultovali aj s viacerými lesníkmi – odborníkmi, ktorí v tom nevidia veľký problém. Určite je to väčší problém politicko sociálny ako ekonomický,” uzavrel šéf Lesoochranárskeho zoskupenia VLK.
“Navrhované riešenie ťažobnej uzávery sa možno niekomu na prvé počutie môže zdať naozaj radikálne, ale treba o tom rozprávať. Kresťanskodemokratické hnutie je pripravené o tom rozprávať, je pripravené o tom urobiť analýzu aký dopad by malo toto opatrenie. V lesoch sú zamestnaní ľudia a my musíme rozprávať, čo s tými ľuďmi. No na druhej strane namiesto jedného ťažobného mechanizmu – harvestora môžu prísť desiati ľudia s koňmi. A o tom to je, či ideme na absolútnu efektivitu ťažby alebo ideme na ťažbu, ktorá je udržateľná. Či jeden harvestor alebo desať ľudí s desiatimi koňmi?
Treba to celé analyzovať a pokiaľ možno odborne, čo tiež nie je dobrým zvykom na Slovensku. Primiešava sa do toho príliš veľa politiky a emócií. Aj to k tomu patrí ale odbornosť by mala byť prvoradá a to presne chceme robiť. Chceme túto tému otvoriť na diskusiu. Na Slovensku sú tieto témy deficitné,” povedal predseda KDH Alojz Hlina.
“Konzílium KDH sa venuje odborným témam a jednou z nich je samozrejme aj ochrana životného prostredia. Veľmi nás mrzí v akej situácii je lesné hospodárstvo a záleží nám aby sa v tejto veci konalo, a preto vyhodnotíme návrh ťažobnej uzávery. V najbližších týždňoch budeme zbierať odborné stanoviská, pripravovať analýzy a vyhodnocovať, na aký čas by bolo vhodné, po ekonomickej a sociálnej stránke ťažobnú uzáveru zrealizovať,” povedala členka predsedníctva KDH Caroline Líšková. Ako ďalej uviedla, o výsledkoch analýzy chce hnutie informovať v priebehu septembra.