Autodopravcovia by radšej mali blokovať centrálu Smeru na Súmračnej

Dopravcovia z Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) sa dnes pokúsia zablokovať diaľničný obchvat Bratislavy. Cieľom protestu je poukázať na ich dlhodobo sa zvyšujúce daňové zaťaženie, ako aj pohoršenie nad výsledkami kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) o nehospodárnom výbere mýta. Avšak viac, ako už teraz preplnené cesty v Bratislave, mali by blokovať centrálu Smeru na Súmračnej. Tam sa skrývajú tvorcovia ich problémov.

„Sme radi, že dnes svojim protestom aj autodopravcovia poukázali na problém neúmerne vysokých nákladov na výber mýta. Riešenie však nie je v zrušení výberu, ale vo výraznom znížení nákladov na prevádzku tohto systému, podobne ako je tomu v Českej republike,“ povedal podpredseda KDH Pavol Zajac.

„Avšak viac, ako už teraz preplnené cesty v Bratislave, mali by dopravcovia blokovať centrálu Smeru na Súmračnej. Tam sa skrývajú tvorcovia ich problémov. Za ich problémy a nelichotivá stav autodopravcov na Slovensku, nesú zodpovednosť terajší aj bývalí politici zo strany Smer-SD: Robert Fico, Ľubomír Vážny, Milan Mojš, Igor Choma, Ján Počiatek a Viktor Stromček. Viacerí z nich sú aj dnes v politických funkciách. Ak to predseda vlády a volebný líder Smeru Peter Pellegríni myslí so zodpovednou zmenou úprimne, tak by mal týchto pánov politikov odvolať z ich funkcií a hlavne stiahnuť z kandidačnej listiny strany,“ dodal Pavol Zajac.

KDH už od prípravy a priebehu súťaže na prevádzku elektronického mýta v roku 2009 kritizovalo túto súťaž a poukazovalo na predraženú cenu (863mil. eur/13 rokov). Túto súťaž vtedy realizovala vláda Roberta Fica s ministrom dopravy Ľubomírom Vážnym. Predsedom výberovej komisie bol štátny tajomník min. dopravy Milan Mojš a riaditeľ NDS Igor Choma. Vtedy sme ešte netušili, že sa táto cena v priebehu druhej Ficovej vlády, keď bol ministrom dopravy Ján Počiatek, navýši na astronomických 1,377 mld. eur bez DPH/13 rokov!

V roku 2010 sme sa pokúšali odvolať pre pochybenia pri elektronickom mýte ministra dopravy Ľubomíra Vážneho a v roku 2014 aj ministra dopravy Jána Počiatka. V roku 2015 podali poslanec Pavol Zajac a europoslanec Ivan Štefanec trestné oznámenie pre mýto. Júni 2019 poslanec Igor Janckulík a podpredseda KDH Pavol Zajac poukázali na to, že náklady na výber mýta sú na Slovensku viac ako dvojnásobné, oproti nákladom v susednom Česku. Až správa NKU zverejnená v novembri 2019 rozvírila verejnú debatu o tejto závažnej ekonomickej kauze.